5 dôvodov, prečo naučiť deti jesť zdravú stravu

03. 04. 2019
  1. Zdravá mama = zdravé dieťa.Keď chcem byť zdravá ja, tak chcem, aby bolo zdravé aj moje dieťa.
  2. Dieťa potrebuje živiny. Dieťa sa vyvíja, rastie a potrebuje vyváženú stravu plnú plnohodnotných živín, vitamínov a minerálov. Rast a pohyb zvyšujú nutričné potreby organizmu. Vyvážený tanier dieťaťa tvorí 50-60% sacharidov, 20-25% tuku a 20-25% bielkovín.
  3. Dieťa potrebuje rovnako veľa energie ako ja. Stravujem sa zdravo, lebo chcem mať veľa energie. Moje dieťa chodí do školy, potom má krúžky a večer sa učí. Priemerná energetická potreba dieťaťa je 2500-2800 kalórií denne. Je to približne toľko isto, ako je kalorická potreba priemerného aktívneho dospelého jedinca.
  4. Budovanie zdravých návykov.Ak sa moje dieťa naučí milovať zdravé jedlo, zeleninu a ovocie, bude mu chutiť celý život.
  5. Moje dieťa nikdy nebude bojovať s nadbytočnými kilami.
    Tukové bunky, ktoré si nazhromaždíme v detstve nám ostanú po celý život. Nadbytočné kilá nie sú iba estetická záležitosť. Nadváha a veľké množstvo vnútrobrušného tuku má vplyv na zvýšený cholesterol, cukor, vysoký krvný tlak, cukrovku a množstvo ďalších ochorení, ktorým môžeme predísť zdravým životným štýlom.

Na obrázku: teľacia sviečkovica opečená na teflonovej panvici a jemne osolená, celozrnná ryža a fazuľové struky na pare.