Aké tuky nám pomôžu žiť dlhšie a zdravšie

20. 07. 2022
Tuky sú rovnako dôležité a potrebné živiny pre naše telo ako bielkoviny a sacharidy. Tuky by mali tvoriť približne 15-25% nášho taniera. Často sa s tukmi spája priberanie, zdravotné problémy, metabolické poruchy, vysoký cholesterol, ochorenia srdca.

Všetky tuky však nie sú rovnaké a nebezpečné pre zdravie.

Tuky sú si naše telo nevie vyrobiť samo a musíme ich teda prijať stravou. Pre zdravé fungovanie tela je veľmi dôležité vedieť, aké tuky sú pre nás tie správne.

Načo naše telo potrebuje tuky?

Tuky rozdeľujeme na zdravé a nezdravé. Nezdravé tuky sú nasýtené tuky, ktorým by ste sa mali vyhýbať a ich príjem minimalizovať, pretože zvyšujú hladinu zlého cholesterolu a upchávajú cievy. Dobré tuky, ku ktorým patria mononenasýtené, polynenasýtené mastné kyseliny, sú naopak veľmi potrebné. Pomáhajú znížiť hladinu zlého cholesterolu, zvýšiť hladinu toho dobrého a takisto pozitívne vplývajú na srdcovo-cievny a centrálny nervový systém.


1. ZLÉ TUKY Trans tuky, ktoré by sme mali z nášho bežného jedálnička úplne vylúčiť a prijať ich príležitostne, ako sa hovorí “raz za rok”.

Tieto tuky by sme mali v našom jedálničku minimalizovať a konzumovať ich príležitostne.


2. Tuky, ktoré pokladáme za vhodné na každodennú konzumáciu a mali by sme nimi nahradiť tuky z prvej skupiny.

Tieto zložky odporúčam vyvážiť s príjmom rastlinných bielkovín, ktoré majú vysoký obsah bielkovín a nízky obsah tukov. Tými sú sójové produkty ako tofu, tempeh a všetky druhy strukovín.


3. Tretiu skupinu tvoria dobré tuky = Omega 3 mastné kyseliny.

Sú to tuky nevyhnutné pre dosiahnutie tukovej rovnováhy a celkového zdravia. Sú prospešné pre naše srdce a správny pomer medzi LDL (zlým) a HDL (dobrým) cholesterolom. 

Tieto tuky pomáhajú:

Nachádzajú sa v:

Všeobecne trpíme nedostatkom Omega 3 mastných kyselín a preto odporúčam ich dopĺnať v prírodnej čistej forme.
Ja používam 100% konopný olej od značky Dobré tuky. Každé ráno k raňajkách si dávam 1 PL oleja.
Pridajte sa do mojej skupiny na Facebooku - Stravovanie bez výčitiek so Zuzanou Líškovou - rady, tipy, recepty...