Jednoduchá rada ako sa vyhnúť večernému vyjedaniu chladničky

Určite to dobre poznáte. Ráno sa zobudíte plní optimizmu, začnete zdravými raňajkami, doobedie vydržíte na vode, potom pokračujete ľahkým obedom a s pocitom, že nie je nič ťažké v podobnom tempe vydržať do večera. Na večeru si dáte opäť ľahké jedlo s predsavzatím, že do rána vydržíte s jedným čajom a vodou. Avšak o pár hodín sa vaše telo začína ozývať a pýtať si chýbajúce kalórie. V lepšom prípade si dáte oriešky, ovocie, jogurt a v tom horšom si pochutíte na čipsoch, chrumkách, čokoláde a všetkom „zakázanom“.


Počas dňa, keď máme kopec práce a starostí na jedlo často ani nepomyslíme. Večer, keď sa pracovný kolotoč skončí nás však všetko doženie a prirodzene siahame po chýbajúcej výžive avšak nie v správnom vyváženom zložení.


Deficit, ktorý telu vytvoríme počas dňa, spôsobuje nášmu telu stres. Predstavme si seba, ako konáme v strese, zväčša chaoticky a nie s chladnou hlavou. A to isté robí aj naše telo a v strese sa chce zasýtiť rýchlymi kalóriami.


Možno ste čakali, že vám poradím nekupovať si nezdravé potraviny, nemať doma zásoby sladkostí a zakázaných pochúťok. V dnešnej dobe máme každých 50 m možnosť si v akejkoľvek hodine niečo kúpiť a okrem toho zväčša nežijeme sami a tak tieto zásoby môžu patriť rodine či priateľom.


Moje 3 rady, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa večernému prejedaniu: 

 

  1. Jedzte výživnejšie porcie

Jedzte viac počas dňa a nevynechávajte jedlá. Malý šalát nie je výživný obed. Začnite nie veľkými ale výživnejšími raňajkami, dajte si napríklad orechy a semiačka s ovocím a s vločkami alebo syr so zeleninou a plátkom chleba. Na obed si dajte porciu kvalitnej bielkoviny napríklad mäso, hydinu alebo rybu so zeleninou a malou porciou prílohy. Po raňajkách a obede si doprajte jednu porciu ovocia. Večer opäť nezabúdajte na bielkovinu, pripravte si šalát so syrom, vajíčkom, strukovinou alebo hydinovými kúskami. 

  1. V každom jedle bielkovina

Častokrát, keď chceme zredukovať hmotnosť, vynecháme zo stravy chlieb, prílohy a zaradíme viac zeleniny. To je správne, ale nezabúdajme na dostatočný príjem bielkovín. Práve tie nám pomôžu zbaviť sa efektívne nechceného tuku. Bielkoviny ochránia našu svalovú hmotu a normalizujú hladinu inzulínu. Ich trávenie zoberie najviac času zo všetkých zložiek stravy a tak nás vyvarujú od častého hladu a prejedania. Pri chudnutí by sme mali denne prijať 1 až 1,2 g bielkovín na 1 kg telesnej hmotnosti.

      3. Dostatok vody

Nezabúdajte na dostatok vody počas dňa, večer už nedokážeme doplniť chýbajúcu tekutinu. Voda nám taktiež pomôže k dokonalému zasýteniu a naplneniu žalúdka. Nedostatok vody nám často telo mylne signalizuje ako hlad a my ju nahrádzame jedlom.

    Pridajte sa do mojej skupiny na Facebooku - Stravovanie bez výčitiek so Zuzanou Líškovou - rady, tipy, recepty...