Pitný režim v zime

 

Voda v našom tele

Voda tvorí približne 70% nášho tela, voda je súčasťou každej našej bunky. Všetky metabolické procesy v našom tele fungujú pomocou vody. Voda distribuuje minerály a vitamíny, podroporuje vstrebávanie živín, zabezpečuje hydratáciu buniek, chráni vnútorné orgány, pomáha detoxikovať  a udržovať telesnú teplotu.

Pitný režim v zime

V lete nám to ide akosi samo, nepotrebujeme sa nútiť piť dostatok vody. V chladnejších dňoch pociťujeme smäd menej a vtedy pitný režim častokrát nedodržiavame. V lete počas horúcich dní, hlavne, ak sa pohybujeme na slnku, potrebujeme vypiť približne o 1 l vody počas dňa viac. Minimálne množstvo by sme však pre zdravé fungovanie metabolizmu mali dodržiavať počas celého roka, a to aj v chladných mesiacoch.

Denná dávka vody počas zimy

Minimálny pitný režim závisí od celkovej hmotnosti a veku jedinca.

Dojčatá a deti do 3 rokov by mali prijať približne 100 ml na 1 kg hmotnosti.

Deti od 3 do 12 rokov by mali prijať približne 50 ml na 1 kg hmotnosti.

Deti od 13 do 18 rokov (vrátane tehotných a dojčiacich žien) by mali prijať približne 40 ml na 1 kg hmotnosti.

Dospelí jedinci by mali prijať približne 30 ml na 1 kg hmotnosti.

Výnimkou sú aktívni športovci, ktorí svoj príjem navyšujú adekvátne k individuálnej potrebe organizmu.

Keď nepijem dostatok vody

  • Zhoršené trávenie

Pri nedostatočnom pitnom režime môže dôjsť k premnoženiu škodlivých baktérií v  tráviacom trakte a to sa prejaví na rôznych tráviacich problémoch.

  • Znížená imunita

Bez vody naše telo ťažšie bojuje s baktériami, vírusmi a infekciami.

  • Rýchlejšie priberanie

Voda je prítomná vo všetkých metabolických procesoch, aj pri spaľovaní kalórií. Dostatok tekutín zrýchľuje spaľovanie a využitie prijatej potravy.

  • Zvýšený hlad

Keď pijeme málo vody, telo si postupne odvykne a začne vysielať klamlivé signály v podobe zvýšeného hladu. Chýbajúcu tekutinu tak počas dňa dopĺňame rôznymi orieškami, keksíkami a tyčinkami.

Voda a minerály

Minerály sú stavebným kameňom všetkých tkanív, svalov, kostí a orgánov. Sú pre naše telo životne dôležité, naše telo si ich nevie vytvoriť a musíme ich telu dodať.

Nedostatok minerálov môže mať za následok zvýšenú únavu, zníženú imunitu, zhoršený stav pokožky, vlasov, nechtov, poruchy činnosti srdca, zhoršenie a spomalenie všetkých metabolických procesov.

Dostatok minerálov hrá dôležitú úlohu na dosiahnutie enzymatickej, metabolickúej a hormonálnej rovnováhy.

Vyvážená strava a minerály v zime

Vyvážená strava je veľmi dôležitá na príjem všetkých životne dôležitých živín, avšak dostatok minerálov je pomerne ťažké prijať výlučne stravou. Platí to hlavne v zimných mesiacoch, keď je kupovaná zelenina a ovocie prirodzene chudobnejšie o potrebné látky a veľkú časť pripravujeme tepelne, kedy časť minerálov jedlo stráca. Okrem toho, naša strava je často nevyvážená aj dôsledkom zložitých technolických procesov, ktorými prechádza. To sú fakty, ktoré nevieme na 100% ovplyvniť. Vieme však ovplyvniť náš pitný režim a príjem minerálov.

Vápnik a horčík v zimných mesiacoch

Zimné obdobie je u nás pomerne dlhé, naše telo trpí nedostatkom slnka, čo sa odrazí na výraznom poklese energie, zvýšenej únave a zníženej imunite.

Vápnik má za úlohu udržiavať zdravé kosti a zuby. Okrem toho hrá významnú úlohu aj na podpore zdravého imunitného systému a lepšej obranyschopnosti tela proti infekciám a vírusom, s ktorými telo bojuje hlavne počas zimných mesiacov.

Horčík pomáha telu bojovať proti únave a vyčerpaniu. Tým podporuje aj jeho schopnosť bojovať proti vírusom, pomáha znižovať stresové zaťaženie a podporuje potrebnú regeneráciu organizmu.

Príjem minerálov z vody

Najprirodzenejšou a zároveň najjednoduchšou formou, ako každodenne prijať dostatok minerálov, je dostatočným pitným režimom vo forme minerálnych vôd.

Minerálna voda je najprirodzenešia a najrýchlejšia forma príjmu minerálov pre naše telo.

Na každodenné pitie odporúčam vyberať si minerálku s obsahom vápnika a horčíka a pritom s nízkym obsahom sodíka, ktorý prijmeme v dostatočnom množstve z bežnej stravy solením jedla.

Mitická na každodenné pitie

Mitická je čisto slovenská voda, ktorá nášmu telu v dostatočnom pitnom režime doplní potrebnú hydratáciu a zároveň mu dodá potrebné množstvo vápnika a horčíka.

Jednou z vecí, na ktoré môžeme byť na Slovensku hrdí, sú minerálne pramene. Tak prečo kupovať dovezené vody a nezabezpečiť svoj pitný režim z kvalitného domáceho zdroja?
Pridajte sa do mojej skupiny na Facebooku - Stravovanie bez výčitiek so Zuzanou Líškovou - rady, tipy, recepty...