Prečo muži ľahšie chudnú?

Vačšinou dietujeme my ženy, sme ochotné vydržať čokoľvek, jesť čo nám nechutí a hladovať kludne aj týždeň. Len aby sme sa na konci týždňa zmestili do vytúžených šiat. Muži nemajú sklony ísť proti sebe, týrať sa a hladovať. Čo ja pokladám za ich veľkú výhodu. Keď telu dávame určitú dobu málo, zvykne si, prepne sa do úsporného režimu. Jednoducho sa naučí vyžiť z menej. Potom keď pridáme bežné porcie, začne ukladať do zásob. A my to vidíme na rastúcej váhe. 


Spomalenie metabolizmu nejedením

Dobre to určite poznáme. Ach musím schudnúť ešte pred dovolenkou, tak obmedzíme jedálniček na minimum. Na dovolenke si doprajeme zmrzlinku, vínko, pizzu,...atď, veď je to predsa dovolenka. Neuvedomujeme si, čo kolísanie príjmu robí s našim telom a metabolizmom? Dôležitá informácie je, za 2 týždne neschudneme, iba sa odvodníme a zredukujeme obsah čriev. Čo sa však stane, spomalíme si metabolizmus a následne nám každý prehrešok ide pekne do neželaného tuku. 


Muži môžu jesť viac 

Nie, to nie je nespravodlivosť, muži sú väčší a majú viac svalovej hmoty. Ich telo spotrebuje pri rovnakom režime a pohybe oveľa viac kalórií ako telo ženy. Preto sa nečudujte, keď si váš partner naloží plný tanier, stačí keď ustriehne zloženie a chudne jedna báseň. Mužovi stačí zredukovať tuky a zachovať svalovú hmotu a za krátky čas dosiahne vytúženú hmotnosť. Ženy majú zväčša menej svalov a väčšie percento tukovej hmoty. Preto je aj redukcia pomalšia,  kedy je našim cieľom upraviť pomer svalovej hmoty a tuku. Úprava kompozície tela zoberie oveľa viac času, čo nás ženy často krát frustruje a demotivuje. 


Muži sú bielkovinoví

Mužom prirodzene chutia jedlá s vysokým podielom proteínov ako je mäso, hydina, ryby, vajíčka,...atď. My ženy sme mlsné a veľký kus mäsa by sme radšej vymenili za proteínovú čokoládu, tyčinku, orechy, prípadne rôzne druhy syrov. Všetky tieto suroviny však obsahujú väčší podiel tuku alebo cukru, preto nám v redukcii hmotnosti veľmi nepomáhajú.


V čom sú ženy lepšie...

Pohlavie nie je jediný faktor, ktorý určuje, koľko kalórií spálime za deň a akým tempom redukujeme. Veľmi dôležitú úlohu zohráva disciplína. Takže v konečnom dôsledku mužovi, ktorý nedodržiava zdravé zásady životosprávy, môže chudnutie robiť väčší problém ako žene, ktorá je zodpovedná, systematická a poctivo dodržiava redukčný jedálniček dlhodobo.

Moja rada je, chudnite jedením a zdravou vyváženou stravou. Netrápte sa, neochudobňujte svoje telo o živiny, vitamíny a minerály. Upravte svoju každodennú stravu, dbajte na príjem bielkovín, hýbte sa a hlavne vydržte v tomto trende dlhodobo. Ak chcete ostať štíhly po celý život, musíte aj vaše stravovacie návyky a životný štýl zmeniť na celý život.

V ďalších článkoch si povieme viac o správnom zložení taniera, o množstvách a pomeroch živín.

 

Ak potrebujete pomôcť s nastavením jedálnička na mieru, radi vám v centre Medibalance pomôžeme. Kompletnú ponuku našich programov nájdete na https://www.medibalance.sk/vyzivove-poradenstvo

Pridajte sa do mojej skupiny na Facebooku - Stravovanie bez výčitiek so Zuzanou Líškovou - rady, tipy, recepty...