Prečo zaradiť do stravy osos siaty?

03. 04. 2019

Ovos siaty je najvýživnejšia obilnina, má najvyšší obsah bielkovín(12-16%), nižšiu glykemickú záťaž a viac vlákniny ako iné obilniny. Preto je vhodný pri chudnutí a metabolických problémoch. Ovos obsahuje B-glukány (významná zložka rozpustnej potravinovej vlákniny) (3-5%), ktoré pôsobia ako ochranná vrstva na sliznici žalúdka a čriev. Nenafukuje nás, práve naopak pomáha odstrániť žalúdočné a tráviace problémy.

Liečivé účinky pravidelnej konzumácie ovsa:

Obsah ovsa: 

Ovos je bohatý na horčík, železo, vápnik, mangán, draslík, kremík, vitamíny skupiny B a vitamín E. Má vysoký podiel fosforu a zinku, ktorý má nezastupiteľnú úlohu v našom metabolizme. Ovsené zrno obsahuje saponíny, škrob, glukokíny, bielkoviny a celý rad látok ako alkaloid, avenín, vanilínglykozid a iné látky, ktoré sú dôležité pre zdravú činnosť ľudského organizmu.

 

Ovos a deti:

Vo výžive deti má ovos nezastupiteľné miesto. Pomáha k budovaniu bifidogénnej črevnej mikroflóry a tým zvyšuje ich imunitu a obranyschopnosť.

Ako chutne zaradiť do stravy ovos siaty?

Denne sa odporúča zjesť 30-40 g ovsených otrúb  (otruby obsahujú najviac vlákniny, minerálov a vitamínov) alebo 30-50 g ovsených vločiek. Výborne sa hodí na raňajky do raňajkových kaší. Ideálne je doplniť ho jednou kvalitnou bielkovinou (mliekom, jogurtom, orechami alebo semienkami) a sezónnym ovocím.  Ovsené krúpymôžeme použiť ako prílohu k mäsovým a strukovinovým jedlám. Ovsenú múku a vločky môžeme použiť na pečenie, prípadne k zahusťeniu polievok a omáčok.

 

TIP: Ja si ráno robievam kašu z ovsených otrúb, kde kombinujem uvarené otruby so sezónnym ovocím.