Prvých šesť mesiacov (I. Časť)

Je to už 9 rokov, čo sa mi narodil prvý syn Jakub. Spomínam si, že vtedy sa mi všetko okolo starostlivosti, varenia, prípravy zdalo zložité. Nevedela som presne, ako mám v jeho výžive postupovať. Aké potraviny kedy zaradiť. Samozrejme, chcela som urobiť všetko správne, aby bol zdravý a spokojný. Koncom minulého roka, keď sa mi narodil druhý syn Miško, už som nemusela rozmýšlať nad jeho výživou. Rozhodla som sa spísať moje skúsenosti, typy a recepty, ktoré by mohli pomôcť ďalším mamičkám, ktoré sa presne ako ja tešia zo svojho malého bábätka a chcú pre neho urobiť maximum.

Prvé príkrmy sú veľmi dôležitým prechodom dieťaťa na nemliečnu výživu. Milujúca mamička nemôže pre svoje dieťa urobiť v tomto období nič viac, ako im venovať svoj čas a energiu. To, čo dieťatku oblečie, prípadne aké mu nakúpi hračky nie je pre naše malé bábätko vôbec dôležité. 

 

Tráviaca sústava bábätka nie je po narodení plne vyvinutá.Vyvíja sa až počas jeho života. Všetko, čo dáme nášmu dieťatku papať do 1 roka, má obrovský vplyv na jeho zdravie. 

 

Výhradne mliečne obdobie 

Za prvých 6 mesiacov života bábätka prejde jeho tráviaca sústava najväčšou zmenou. Približne po 6. mesiacoch je tráviaca sústava pripravená produkovať dostatok enzýmov potrebných pre štiepenie inej potravy ako mliečnej.

 

Hneď po narodení

Tráviaca sústava novorodenca je pripravená tráviť cukry, bielkoviny aj tuky, ktoré obsahuje materské príp. náhradné mlieko. Jeho tráviaca sústava avšak neprodukuje dostatok enzýmovako u väčších detí. Enzýmy obsiahnuté v mliečnej strave a sliny bábätka pomáhajú vykryť tieto nedostatky.

 

Novorodenci a bábätká do jedného roka trpia často refluxom(vygrciavajú časť mliečnej potravy), pretožeuzáver pažeráka nie je ešte plne vyvinutý. Ak bábätko prospieva, teda priberá na váhe, tento novorodenecký reflux sa nepovažuje za ochorenie, ale za normálny a prechodný stav.

 

Dospelí jedinec má tráviacu sústavu pokrytú hlienovitou vrstvou, ktorá chráni organizmus pred prienikom nepriaznivých baktérií z prijatej potravy. Táto ochranná bariéra sa nášmu bábätku postupne vyvíja, preto je veľmi náchylné na vstup baktérií a infekcií. Protilátky obsiahnuté v materskom príp. náhradnom mlieku pomáhajú chrániť naše dieťatko a posilňujú jeho imunitu. Prvých šesť mesiacov odporúčam sterilizovať cumlíky, flašky a všetko, čo dáva naše bábätko do úst. 

 

Po šiestich miesiacoch

Aj keď sa nám zdá, že naše bábätko je pripravené prijímať inú ako mliečnu stravu skôr, ja odporúčam začať so zaraďovaním príkrmov pri dojčenom bábätku po ukončenom šiestom mesiaci. Pri nekojených bábätkách môžete začať o niečo skôr, najskôr však po ukončenom piatom mesiaci. 

 

Viem, že mamičky sa veľmi tešia na zavádzanie prvých príkrmov, ale neponáhlajte sa a myslite na tráviaci trakt vášho miláčika. Je to pre neho obrovská zmena a potrebuje čas na adaptáciu. 

Do 6. mesiaca sa prijaté živiny dostávajú z tenkého čreva rovno do krvi. Materské príp. náhradné mlieko sa skladá z takých molekúl, ktoré neškodia jeho organizmu. Práve naopak podporujú jeho prirodzenú obranyschopnosť, pomáhajú mu rásť a vyvíjať sa. Ale veľké molekuly z pevnej stravy môžu dieťatku uškodiť a spôsobiť mu rôzne alergie a zdravotné problémy.

 

Alergia sa u detí stáva stále častejším ochorením. Na základe štatistík výskyt alergií u detí enormne vzrástol a stále rastie. To je ďalší dôvod, prečo venovať čas a energiu strave nášho bábätka. 

Pridajte sa do mojej skupiny na Facebooku - Stravovanie bez výčitiek so Zuzanou Líškovou - rady, tipy, recepty...