Viscelárny tuk najpresnejší ukazovateľ nadváhy a obezity

BMI (body mass index)

Najdôležitejší ukazovateľ nadváhy či obezity nie je BMI (body mass index). BMI je podiel výšky a váhy. Ak má niekto väčší podiel svalstva a tým pádom aj vyššiu váhu, automaticky má BMI vyšší. A pritom môže mať minimálne množstvo tuku. Prípadne niektorí ľudia majú ťažšie kosti, ženy majú častokrát väčší podiel tuku v oblasti stehien, zadku a nôh. V týchto všetkých prípadoch by BMI vykazoval „klamlivú“ nadváhu či obezitu.

 

Jednoznačný ukazovateľ nadváhy či obezity je množstvo viscelárneho tuku.Toto číslo by sme mali sledovať a strážiť, aby bolo v norme. Podkožný tuk nie je zdraviu škodlivý. Viscelárny teda vnútrobrušný alebo orgánový tuk škodí nášmu zdraviu. Obaľuje naše orgány ako pečeň, obličky, pankreas, tenké, hrubé črevo a srdce.Zaťažuje vnútorné orgány a negatívne ovplyvňuje ich zdravé fungovanie. Udržovanie jeho hladiny v normále pokladám za najdôležitejšiu prevenciu zdravia.

 

Viscelárny tuk ako hormonálny orgán

Viscelárny tuk sa v tele správa sa ako žľaza s vnútorným vylučovaním. Mohli by sme ho prirovnať ku pankreasu alebo štítnej žľaze. Ovplyvňuje našu hormonálnu činnosť. Spúšťa zápalové procesy v tele, ktoré vedú k chronickým zápalom a narušeniuimunitného systému.

 

Vnútrobrušný tuk a priberanie

Vnútrobrušný tuk spôsobuje inzulínovú rezistenciu. Spôsobuje spomalenie metabolizmu, obezitu a následné priberanie. 

 

Problémy pri vysokom množstve viscerálneho tuku

·      zápalové procesy v tele 

·      narušenie imunitného systému

·      kardiovaskulárne ochorenia, hypertenzia

·      vyššie riziko onkologických ochorení

·      cukrovka

·      narušenie hormonálneho sytému

 

Ako meriame viscelárny tuk?

Viscelárny tuk sa meria na bioimpedančnej váhe. Zmeria presne percentuálny objem svalovej hmoty, tukového tkaniva, ako aj presné množstvo viscerálneho tuku. Ja používam váhu značky INBODY. 

Výsledok v intervale od 1 do 7 zobrazuje normálne hodnoty, výsledok v intervale od 8 – 10 zobrazuje hraničné hodnoty. Hodnoty od 11 do 14 znamenajú nadváhu a miernu obezitu a výsledky od 15 a viac odzrkadľujú obezitu až extrémnu obezitu.

 

Domáca kontrola viscelárneho tuku

Jednoduchý domáci spôsob je odmerať si obvod pása. Normálne hodnoty viscelárneho tuku zobrazujú u mužov obvod pása menší ako 94 cm a u žien obvod pása menší ako 80 cm.

 

Môžu mať viscelárny tuk aj štíhly ľudia?

Áno. Viscelárny tuk nie je vždy viditeľný na prvý pohľad. Je výsledkom zlej životosprávy alebo nedostatku pohybu. V dnešnej dobe sa často stretávam s tzv. „štíhlou“ obezitou. Je to stav, keď jedinec vyzerá štíhlo, má normálnu váhu, ale má vysoké percento tuku vrátane vnútrobrušného tuku. 

 

Ako zredukovať viscelárny tuk!

80% nám pomôže strava a 20% pohyb. Keďže vysoké percento viscelárneho tuku spôsobuje spomalenie metabolizmu, je potrebné pracovať na jeho zrýchlení. Nastolení tzv. metabolickej rovnováhy. Určite ho nezredukujeme nejedením. Ideálny recept je prijímať pravidelnú a vyváženú stravu.

 

Čo určite nejesť!

Sladkosti, sladené nápoje, koláče, zredukovať chlieb a pečivo, vyprážané jedlá, údené výrobky, tučné syry, salámy.

 

Čo jesť!

Zeleninu, ovocie, chudé mäso a hydinu, ryby, ľahké syry, jogurty, strukoviny, orechy, semienka a semiačka.

 

Pridajte sa do mojej skupiny na Facebooku - Stravovanie bez výčitiek so Zuzanou Líškovou - rady, tipy, recepty...