Orechový koláč s malinami a slivkami bez výčitiek

Rozmýšľate, čo zdravé, voňavé a chuné si upečiete na víkend? Mám pre vás tip v podobe môjho obľubeného koláča s malinami a slivkami.

Ja ho zaraďujem namiesto ovocia po jedle, prípadne medzi jedlom ako víkendový dezert alebo sa hodí na raňajky s miskou bieleho jogurtu.

Hlavným zložením koláča sú orechy a ovocie, takže ako zdravá maškrta je ako stvorený. Jeho príprava je naozaj veľmi jednoduchá, môžete do nej zapojiť aj deti.

Myslím, že sa mu potešia aj všetci členovia domácnosti.

15 min.
20 - 30 min.
8 porcií (recept na formu na koláč s priemerom 28 cm)

Ingrediencie

250 g
vlašské orechy
50 g
vlašské orechy na ozdobu
100 g
trstinový cukor
100 ml
rastlinné mlieko (mandľové alebo sójové)
50 g
mrazené maliny
100 g
mrazené slivky polené (kupujem v Metre)
3 ks
zrelý banán
80 g
ovsené vločky jemné (môžu byť aj bezlepkové)
20 g
chia semienka
12 g
prášok do pečiva bezfosfátový
50 g
maslo bez obsahu laktózy alebo kokosový olej

Vlašské orechy pomelieme na jemno, 150 g dáme do jednej misky a 100 g do druhej. Do 150 g orechov primiešame 50 g trstinového cukru, 60 g mlieka, roztopené maslo alebo olej, rozmačkané banány, ovsené vločky, prášok do pečiva. Vznikne cesto v konzistencii ako hustá kaša, ktoré rovnomerne rozotrieme na dno koláčovej formy (formu vymastíme maslom alebo olejom). Do 100 g orechov primiešame zvyšných 50 g trstinového cukru, 40 ml mlieka a 20 g chia semienok. Necháme chvíľku odstáť, chia semienka nasiaknu mlieko a vznikne hustá orechová kaša, ktorou potrieme vrch cesta. Na koláč rovnomerne poukladáme mrazené maliny a polené slivky. Na záver na vrch koláča rozmiestnime vlašské orechy a dáme piecť. Pečieme vo vyhriatej rúre na 180 C 20-30 min. v závislosti od rúry. Koláč je hotový, keď sú okraje tmavo hnedej farby a stred zlatý.

Podobné recepty

Slivkový koláč bez múky

Keď je sezóna sliviek, tento koláč si robievam na raňajky. Dám si 2 kúsky s kávičkou a môžem bežať do práce. Nemusím tak ráno nič pripravovať a zároveň viem, že dám môjmu telu zdravý štart. Keďže je...

Pridajte sa do mojej skupiny na Facebooku - Stravovanie bez výčitiek so Zuzanou Líškovou - rady, tipy, recepty...